• PRANÍ A IMPREGNACE DEK

    Léto končí a kdo svého koně dekuje, možná právě teď začne hledat tu, která je vhodná pro přechodové období. A dost možná zjistí, že ji zapomněl dát po zimě vyprat. Kam s ní?
    Bláto, chlupy a piliny

    Na dece se toho najde opravdu hodně. Větší nebo menší množství bláta – v závislosti na tom, jak moc se váš kůň válí. Samozřejmě chlupy, které ulpívají na vnitřní straně dek, zejména pokud má deka fleecovou podšívku. Během odpočinku v boxe se kromě močůvky na dece uchytí kousky slámy, sena a hlavně piliny či hobliny. Je tedy jasné, že všechny deky potřebují pravidelnou údržbu.

    Profi praní

    Deky je vhodné svěřit na praní profesionálům, respektive profesionálním pračkám určeným k praní jezdeckého vybavení. V bubnech velkých praček je dostatek místa, a tak se materiál nepoláme, podlepené švy se neodloupnou. Voda s pracím prostředkem se v prostorném bubnu dostane na všechna místa a prací prostředek může konat svou práci. Následně je také deka při procesu máchání a ždímání důkladně zbavena špinavé vody. Součástí pracího procesu outdoorových dek by měla být automaticky impregnace prodlužující voděodolnost. Následně je deka podle potřeby usušena v sušičce dostatečných rozměrů. Při použití příslušného sušícího cyklu se zlepšují vlastnosti stájových teplých dek i fleecových odpocovacích dek. V bubnu sušičky dochází k načechrání tepelněizolačního materiálu a ten posléze lépe hřeje i opticky lépe vypadá. Součástí praní je také dezinfekce dek.

    Profesionální pračky a sušičky na jezdecké vybavení dnes najdete v nejedné velké stáji. Běžnou praxí je možnost praní za malý poplatek. Další možností je deku dovézt do prodejny Equiservis, kde vám deky rádi vyperou.

    Z deky je potřeba odstranit i chlupy uchycené z rubové strany.
    Domácí praní?

    Pračku má doma každý a tak pokušení vyzkoušet praní deky může být velké. Zimní zateplené deky se do bubnu běžné domácí pračky nevejdou. Do větší pračky možná deku v malé velikosti nacpete, ale nedělejte to. Mokrá termodeka je opravdu těžká a buben pračky by to nemusel přežít. Letní, lehčí výběhové nebo fleece deky se do domácích praček, zvláště těch na 10 a více kg prádla, snadno vejdou. Při domácím praní dek dbejte pokynů výrobce pro údržbu. Na problémy či vady, které vzniknou nevhodným praním, se nevztahuje záruka. Obecně platí, že na funkční materiály nepoužívejte aviváž a myslete na to, že ždímání při vysokých otáčkách některým funkčním materiálům také příliš neprospívá.

    Jak přichystat deku do prádelny

    Možná si řeknete, že je přeci jasné, že do prádelny přivezete deku špinavou. Koneckonců proto jí tam vezete. Ale je pár snadných úkonů, které vám zaberou pár minut, a mohou jednak zlepšit výsledek praní a v neposlední řadě zpříjemnit personálu v prodejnách manipulaci s dekami. Nevěřili byste, na co všechno naše kolegyně od praní už narazily. První a nejdůležitější je deku pořádně usušit. Pokud dáte vlhkou deku do pytle, který pak týden vozíte v autě, než se dostanete do prádelny, bude pravděpodobně plesnivá a její aroma bude doslova omračující.

    Dále je nutné zbavit deky hrubých nečistot, jako jsou piliny, zaschlé bahno, bobky atd. Klidně ji rozložte na zem a vezměte z obou stran koštětem. Uvidíte, jak rychle deka prokoukne. Dobré je deku také zbavit nánosů chlupů. To už je o něco pracnější proces, zejména pokud jde o deku s fleecovou podšívkou. Často to jde těžko a je potřeba počítat s tím, že chlupy se přenesou plynule z deky na vás. Je celkem pochopitelné, že se vám do toho možná nebude chtít. Mějte ale na paměti, že na husto zapíchnuté chlupy (a to se netýká jen dek, ale i podsedlových deček) pračka ani sušička zcela neodstraní. 

    NÁŠ TIP: pro zbavení deky chlupů, slámy a pilin doporučujeme použít obyčejné gumové hřbílko, nebo podobný nástroj. Je to daleko účinnější než kartáč a zejména z fleecu to nevytahá tolik žmolků!

    Foto: archiv společnosti Equiservis spol. s r. o.

    360x360 AD
    Back to top